1-  مروری بر وقایع آخر دنیا        PDF Version

 

آخر زمان چیست؟

"آخر زمان" دوره ای است که عیسی مسیح طبق وعده الهی بر می گردد تا قضاوت در مورد انسانها اجرا گردد. این دوره به چندین نام شناخته می شود مانند: " روز خدا"، " روز رستاخیز "، " روز سختی یعقوب"، " هفته هفتادم دانیال"، " روز عزرائیل".

بر طبق کتابهای دانیال ومکاشفه ، دوره آخر زمان و داوری در پایان سال هفتم اتفاق خواهد افتاد. تمام بخشها ی دست نوشته اشاره به دوره آخر زمان دارند. بیشتر جزئیات این دوره داوری در کتاب مکاشفه بخشهای 6 الی 19  آمده است.

حادثه دیگری که در نزدیکی سال هفتم یا در آن دوره رخ میدهد" شادی  عظیم" است. در این روز مسیحیان معتقد قبل از مرگ به بهشت فراخوانده می شوند.و بقیه مسیحیان معتقد که در گذشته مرده اند نیز روح به بدنشان بر می گردد ودر پایان دنیا با مسیح با شکوه وارد بهشت می شوند.

 

در طول مدت این هفت سال، بر طبق کتاب مکاشفه، در آخر زمان،قبل از آمدن مسیح بیشتر جمعیت دنیا می میرند. این دوره در دنیا غیر موازی است و تنها یک بار رخ میدهد.در دوره آخر دنیا، کسانی راکه شیطان منحرف شان کرده مثل غیرمسیحیت و پیامبران دروغین ، همه کسانیکه را که منکر اطاعت از مسیح شدند و علامت 666 بر روی بدنهایشان حک شده، خواهند کشت.

مسیح در مورد این دوره از زمان می گوید:

 

چون  در آن  روزها مردم  به  چنان  مصيبتي  دچار خواهند شد كه  دنيا آنرا تابحال  نديده  است  و هرگز نخواهد ديد.
در واقع ، اگر خدا آن  روزهاي  سخت  را كوتاه  نكند، هيچ  انساني  جان  سالم  بدر نخواهد برد؛ ولي  خدا محض  خاطر برگزيدگان  خود، آن  روزها را كوتاه  خواهد كرد.متی 24:21-22

 

در پایان این دوره رستاخیز، یک ارتش با رهبری شیطان به وجود می آید و در مکانی در اسرائیل بنام آرماگدون دور هم جمع می شوند. بدنبال قبول عیسی  بعنوان  مسیح ، عیسی از بهشت با قدرت و شکوه به همراه فرشتگان و قدسین برای پایه گذاری سلطنت هزار ساله می آید.غیر مسیحیان و پیامبران دروغین همگی در دریاچه آتش غرق می شوند و شیطان برای هزار سال غل و زنجیر می شود و دریک موقعیت بسیار بدی گرفتار می شود.

 

 پس  از آن  مصيبتها، خورشيد تيره  و تار شده ، ماه  ديگر نور نخواهد داد. ستارگان  فرو خواهند ريخت  و نيروهايي  كه  زمين  را نگاه  داشته اند، به  لرزه  درخواهند آمد.
و سرانجام  نشانه  آمدن  من  در آسمان  ظاهر خواهد شد. آنگاه  مردم  در سراسر جهان  عزا خواهند گرفت  و تمام  مردم  دنيا مرا خواهند ديد كه  در ميان  ابرهاي  آسمان ، با قدرت  و شكوهي  خيره  كننده  مي آيم .متی 24:29-30

 

تمام ملتها همگی توسط فرشته ها جمع می شوند تا پشت سرمسیح بایستند تا مشخص شود که چه کسانی وارد دوره هزار ساله خواهند شد.( متی 25:31-46 )، معتقدین ( کسانی که هم به کتاب عهد قدیم و هم جدید ایمان دارند) در این دوره هزار ساله به مسیح بر مردم حکومت خواهند کرد. ( متی 19:28 ، دانیال 7:27 )

  

 

1 روز خدا ( اشعیا 2:12 ،13:6،9 ، ارمیا 46:10 ، یوئیل 1:15 ،2:1،11،31،3:14 ، ذکریا    14:1  ، ملاکی 4:5 ، اعمال رسولان 2:20 ، اول تسالونیکیان 5:2 )

2 روز رستاخیز ( متی 24:21،29 ، مرقس 13:24 ، مکاشفه 7:14 )

3 دوره سختی یعقوب ( ارمیا 30:7 )

4 هفته هفتادم دانیال ( دانیال 9:27 )

5 روز عزرائیل (  هوشع 1:11 )

6 روز شادی عظیم ( اول تسالونیکیان 4:13-18 ، اول قرنطیان 15:50-54). زمانیکه شادی عظیم رخ میدهد سه موقعیت قبل از هزاره وجود دارد شامل : قبل از شادی عظیم، اواسط شادی عظیم، بعد از شادی عظیم.

                  پیشگوئی انجیل

 

پیش گوئی بسیار ساده انجیل در مورد آخر دنیا در همان ابتدا آمده است. خدا در کتاب انجیل می گوید که اوست تنها خدای جهانیان و کتاب انجیل سخن اوست.برای فهمیدن رابطه بین کتاب انجیل و دوره آخر زمان ، بهتر است که یک سری سوالات پایه مانند ذیل پاسخ داده شود:

 

- چرا خدا آینده را در گذشته نشان داده است؟

- چگونه خدا اینده را در گذشته تشریح کرده است؟

- چرا فهمیدن پیش گوئی انجیل مهم است؟

- چرا ما باید کتاب انجیل را قبول داشته باشیم؟

 

 

 چرا خدا آینده را در گذشته نشان داده است؟

 

 

بسیاری از مردم در مورد پیش گوئی کتاب انجیل در رابطه با دوره آخر زمان سوال می کنند. دلیل اینکه خدا آینده را در گذشته تشریح کرده است در کتاب اشعیا آمده است. خداوند اعلام می کند که :

مي‌دانستم‌ كه‌ دلهايتان‌ همچـون‌ سنگ‌ و سرهايتـان‌ ماننـد آهن‌ سخت‌ است‌. 5  اين‌ بود كه‌ آنچه‌ مي‌خواستم‌ براي‌ شما انجام‌ دهم‌ از مدتها پيش‌ به‌ شما خبر دادم‌ تا نگوئيد كه‌ بتهايتان‌ آنها را بجا آورده‌اند.اشعیا 48:4-5

 

خداوند قائم به ذات و یگانه است. تنها اوست که در مورد آغاز دنیا و آخر دنیا اطلاع دارد.  برای اثبات اینکه کتاب انجیل کلام خداست، در برابر ادعاهای دروغ و کتابهای نادرست، او آینده را در گذشته نشان میدهد. پیش گوئی انجیل یک سند است برای اثبات اینکه کتاب انجیل کلام خدا است.

 

 

 

چگونه خدا اینده را در گذشته تشریح کرده است؟

 

 

من یا شما از مداد یا خودکار به یک روش برای انتقال افکارمان بر روی کاغذ استفاده می کنیم. خدا از اشخاص خاصی برای اینکه کلام او را به مردم برسانند استفاده کرده است. مانند خیلی از ما که برای فرستادن نامه به یک دوست ممکن از دستگاه تایپ استفاده کنیم. خداوند اشخاص برگزیده ای را مانند ارمیا، اشعیا، دانیال، هوشع، متی و غیره انتخاب کرده است تا یک نامه برای مخلوقاتش بنویسند. این نامه کتاب انجیل است.

اثبات اینکه این کتاب از جانب خدا برای هدایت بشر ارسال شده است، موضوعات مافوق طبیعی آن و پیشگوئی های ان است و مخصوصاٌ پیش گوئی در مورد اتفاقاتی است که در آخر دنیا رخ میدهد.

 

 

چرا فهمیدن پیش گوئی انجیل مهم است؟ 

 

فهمیدن پیش گوئی های انجیل به شما کمک می کند که اعتماد به نفس خودتان را رشد دهید و هدفی را که خدا برای زندگی شما دارد را بهتر درک کنید. از خودتان این سوال را بکنید که : چطور شما می دانید که انجیل کلام خداست؟آیا برای شما جمع کردن مدرک برای این سوال مشکل است؟ پس، شما نیاز دارید که پیش گوئی های انجیل را درک کنید. به این خاطر است که خدا اتفاقات اخر را در ابتدا به ما یادآوری کرده است تا دلیلی باشد بر صحت سخنانش در انجیل.

 

 

چرا ما باید کتاب انجیل را قبول داشته باشیم؟ 

 

از طریق پیش گوئی های انجیل ، با اعلام انتهای دنیا در ابتدا، سخنان خدا را میتوان دید. بنابراین منطقی است که به آن چیزی که انجیل در مورد زندگی آخرت ما می گوید ایمان داشته باشیم. در انجیل آمده است که ما طبق تصور خدا به منظور داشتن زندگی جاوید بوجود آمده ایم. مسیح تنها دو بار در مورد جهنم سخن گفته است و بقیه اش در مورد بهشت است.

 

 

 

 

-         آیا شما قصد دارید که به بهشت بروید؟

-         آیا شما قصد دارید که به جهنم بروید؟

-         شما چگونه به بهشت می روید؟

 

انجیل به تمامی این سوال های بشر پاسخ میدهد و از طریق این پیش گوئیها ما می توانیم به چوابهائی که کتاب انجیل

میدهد ایمان داشته باشیم.

 

 

موارد

 

رانده شدن انسان از بهشت

 

زمانیکه آدم و حوا در باغ عدن از فرمان خدا سرپیچی کردند، گناهشان باعث شد که انسان از بهشت رانده شود. شیطان ، فرشته مغضوب شده، باعث شد که آدم و حوا از فرمان خدا سرپیچی کنند.شیطان حتی باعث شد که 3/1 فرشته ها از خدا نافرمانی کنند.

هدف از رهائی

بعد از سرپیچی انسان خدا هدف از رهائی را برای بشر تعریف کرد. از طریق بطن یک زن خدا ناجی برای بشر خواهد فرستاد که سر مار را که همان شیطان است را از بین خواهد برد.( آفرینش 3:15 ) این ناجی همان مسیح خواهد بود که از بازماندگان ابراهیم ، اسحاق و یعقوب و پادشاهی یهود و داوود می باشد.( دوم سموئیل 7:14 )

مسیح  ( دو تصویر )

خداوند از طریق پیامبرانش آمدن مسیح را به انسانها خبر داده است. او کجا دنیا خواهد امد؟ حوادث مربوط به زندگی مسیح و مواردی که برای او اتفاق می افتد. ماه وسال مرگ مسیح 539 سال قبل از تولدش گفته شد.

دو تصویر از مسیح بر طبق دست نوشته های قدیمی وجود دارد، یکی مسیح پادشاه است و دیگری مسیح خدمتگزار که می میرد.

مسیح پادشاه

مسیح پادشاه بر تخت داوود سلطنت خواهد کرد و بر مردم با عصای اهنی حکومت می کند.( مزامیر 2 ) مسیح پادشاه همان مسیح خدمتگزار است که با شکوه و قدرت بار دوم بر می گردد.( متی 24:29-31 و متی 25:31-32  )

مسیح خدمتگزار

مسیح خدمتگزار به این دنیا می اید و بوسیله مردم خودش یعنی قوم اسرائیل انکار می گردد.دانیال و اشعیا مرگش را پیش گوئی کرده بودند.( دانیال 9:26 و اشعیا 53 ) در پایان دوره سختی ، قوم اسرائیل خواهد فهمید که مسیحی خود را که بار اول آمده بود، انکار کردند. مسیح به پیش قوم اسرائیل پشیمان باز می گردد.( ذکریا 12:9-10 )

اسرائیل و معبد

قوم اسرائیل از بازماندگان ابراهیم ، اسحاق و یعقوب است.آنها از جانب خدا برای آوردن رهائی برای انسانها که توسط مسیح انجام می گیرد، انتخاب شده اند. اسرائیل برای بار اول مسیح را انکار می کنند ولی بار دوم او را قبول می کنند.

معبد

داوود دستور ساخت معبد را در محل کوه موریا ، همان جائی که ابراهیم 1000 سال قبل از داوود، اسحاق را می برد. سلیمان پسر داوود معبد را می سازد که به معبد سلیمان هم معروف است. این اولین معبد است. که بعداً این معبد ویران می شود و برای بار دوم با فرمان کوروش ساخته می شود.این ویرانی توسط رومی ها در سال 70 بعد از میلاد رخ میدهد.

سومین معبد ، معبد نهائی است که باید بر روی مسجدالاقصی ساخته شود.

آمدن اسلام و مسجدالاقصی

اسلام در اوایل سال 610 بعد از میلاد ، زمانیکه محمد ادعای پیامبری از جانب خدا را کرد، آمد. او در عالم بیداری دید که از اورشلیم ، بالای کوه موریا به بهشت می رود. بعد از مرگش جنگجویانش اورشلیم را فتح می کنند و مسجدالاقصی را انجا بنا می کنند.این مکان یکی از سه مکان مقدس برای 1.2 بیلیون مسلمان است.

بر طبق انجیل این مکان باید ویران شود تا معبد سوم ساخته شود.

شادی عظیم

شادی عظیم به ما می گوید که مسیح از بهشت بر می گردد و پیروانش را به بهشت فرا می خواند. کسانیکه زنده می شوند به بدنهایشان بر می گردند و این بخشی از اولین بازگشت روح به بدن است.( اول تسالونیکیان 4:15-17 و اول قرنطیان 15:52 )

شادی قبل ازدوره  سختی

قبل از هفت سال سختی، کسانیکه در مورد شادی اینده خبر دارند، در مرتبه دوم آمدن مسیح با او خواهند بود و با شکوه بر می گردند.

خوشحالی مربوط به اواسط دوره سختی

در اواسط دوره سختی مسیح از بهشت بر می گردد و کسانیکه او را می شناسند با خود به بهشت می برد.

شادی بعد از دوران سختی

بلافاصله بعد از پایان دوره سختی ، مسیح کلیسایش را هدایت خواهد کرد و سپس با آنها در بار دوم بر می گردد.( متی 24:29 )

دوره سختی

در دورهای که مسیح بر می گردد، زمین از بی عدالتی غوغا می کند که در طول تاریخ اتفاق نیافتاده بود،که دوره آن هفت سال است و به سه قسمت تقسیم شده است.( متی 24:15-22 و دانیال 12:1 و ارمیا 30:7 و دانیال 9:27 )

ضد مسیح

پادشاه نهائی زمین مسیح خواهد بود و در نهایت مردم یهود را از بین می برد.او در مرتبه دوم آمدنش توسط پیامبران دروغین که ادعای او را بیان می کردند ، کشته می شود و این پیامبران دروغین در دریای اتش غرق خواهند شد.

پیامبر دروغین

در پایان دوره رهبری روحی و معنوی ، کسانیکه ضدمسیح هستند مردم را با معجزه هائی مثل اوردن آتش از بهشت ، فریب میدهند. انها دومین گروهی هستند که با ضد مسیحیان به دره آتش( جهنم ) سقوط می کنند.

غم و اندوه غیر قابل قبول

عمل ویران کردن معبد توسط رومی ها در سال 167 ق.م. و قرار دادن مجسمه زئوس به جای آن. بر طبق مسیحیت در پایان دنیا حادثه ای مشابه این برای معبد سوم رخ خواهد داد. ضد مسیحیان همان عمل رومی ها را دوباره تکرار می کنند. ( دانیال 8:12 و 9:24-27 و 11:31 و 12:11 و متی 24:15 و مکاشفه 11 )

666

سیستم اقتصادی طبق پیامبر دروغین بر پایه این بنا نهاده می شود که کسی حق خرید و فروش ندارد مگر اینکه زشتی را عبادت کند. و او کسی است که توسط شیطان گمراه شده است.

آرماگدون

در عبری آمده است که یک منطقه در شمال اورشلیم هست که نبرد نهائی در آنجا اتفاق می افتد.مردم توسط شیطان در اورشلیم برای جنگ با مسیح جمع می شوند. مسیح که از بهشت میآید آخرین ارتش زمینیان را نابود خواهد کرد.( مکاشفه 16:16 و 19:19-21 )

دوره هزار ساله

این یک دوره هزار ساله است ، زمانیکه مسیح مانند یک پادشاه بر زمین حکومت خواهد کرد. در این دوره کتاب عهد قدیم و عهد جدید توسط مسیح بر مردم اجرا می گردد و همه در آرامش خواهند بود.( مکاشفه 20:1-7 و متی 19:28-29 و اشعیا 2:1-4 و اشعیا 11:6-9 )

قبل از دوره هزاره

این نظر وجود دارد که ما الان در دوره قبل از هزاره هستیم. کسانیکه به کتاب انجیل ایمان دارند به این قضیه هم معتقدند.

یک دوره هزاره

حرف " یک " قبل از کلمه هزاره به " نشانه بودن " این دوره بر می گردد که در کتاب مکاشفه نیز با آن اشاره شده است.

بعد از دوره هزاره

این دوره به زمان حال بر میگردد که ما دوره هزاره را پشت سر گذاشته باشیم.پس ما الان در این دوره به سر می بریم.

زندگی جاودانه

آخرین مرحله انسانیت، در ادامه زندگی جاودانه، زندگی کردن با مسیح است و پشت سر گذاشتن دوزخ.

دریای اتش

مکان نهائی گمراهان، یعنی ضد مسیحیان و پیامبر دروغین در دریای اتش است.( مکاشفه 20:14-15 )

جهنم

اصولاً جهنم برای شیطان و همراهانش می باشد. جهنم یک مکان انتظار است برای گمراهان قبل از داوری نهائی. ( مکاشفه 20:11 و متی 25:41 )

مطالعه در مورد آخر دنیا

 

دین شناسی  مذهبی

دوره حال به دوره کلیسا بر می گردد یعنی دوره ما که کلیسا نقش هدایت مردم را به عهده دارد. در گذشته و در زمان سختی ، اسرائیل هدایت گروه انسان ها را بر عهده می گیرد. ( عبرانیان 1:1-2 و رومیان 11:25 )

دین شناسی قراردادی

خدا تنها یک قرارداد با بشر دارد ، قرارداد صلح و آرامش، این قرارداد از زمان ادم شروع می شود و زمانیکه مسیح به خاطر گناهان بشر کشته می شود به پایان میرسد.

 

 

 

 

1-  علائم و نشانه های وقایع آخر دنیا

علائم و نشانه ها قسمتی از زندگی هر روز ما هستند، آنها به ما می گویند که کجا برویم ، چه کار بکنیم و چطور رفتار کنیم. علامت ها و نشانه ها  برای اطلاع دادن به ما طراحی شده اند ، بنابراین ما می توانیم به وسیله آنها و زمانی که به ما داده شده است ، انتخاب کنیم.مثلاً برای علامت خروج، قبلش به ما اطلاع داده می شود که باید خارج شویم یا برای کسانیکه باید از این علامت استفاده کنند. برای مثال اگر شما دارید در یک اتوبان با شیب رو به پایین رانندگی می کنید و به علامت به پل نزدیک می شوید توجه نکنید، مسلماً خودتان را به خطر می اندازید.

 

دو هزار سال پیش، مسیح به یهودی های متعصب اخطار می کند که شما دارید راه را به خطا می روید و به علائم موجود توجه نمی کنید. و در این دوره آنها مسیح را مصلوب کردند و 37 سال بعد اورشایم و معبد ویران شدند.

 

 او جواب  داد: شما خوب  مي توانيد وضع  هوا را پيش بيني  كنيد. اگر عصر، آسمان  سرخ  باشد، مي گوييد فردا هوا خوب  خواهد بود؛ و اگر صبح ، آسمان  سرخ  باشد، مي گوييد كه  باران  خواهد باريد. چگونه  اين  چيزها را مي دانيد، اما نمي توانيد علائم  و نشانه هاي  زمان ها را درك  كنيد؟

متی 16:2-3

 

خداوند به خاطر الطافی که به بشر دارد برای آنها علائمی قرار داده تا بوسیله آن مردم را در مورد اتفاقاتی که می افتد از قبل خبر دهد.قبل از  اینکه مسیح به این دنیا بیاید ، خداوند از طریق پیامبرانش یکسری نشانه ها در مورد مسیح به انسان ها داد پس زمانیکه فرزندش آمد، قوم اسرائیل باید آماده برای قبول کردن او می بود. مسیح کور، کر و لال را شفا داد. او مرده را شفا داد و خودش پس از مرگ زنده شد و به آسمان رفت، اینها علائمی برای قوم اسرائیل بود، او مسیح و ناجی آنها بود. قوم اسرائیل این اختیار را داشتند که علائم و نشانه ها را رد یا قبول کنند، آنها رد کردن مسیح را انتخاب کردند و نتیجه آن این شد که دو هزار سال سختی برای بازماندگان قوم اسرائیل به جا گذاشت.

 

در آخر زمان، خدا دوباره با قوم اسرائیل پیمان می بندد. جبرئیل به دانیال بیش از 2500 سال قبل خبر میدهد که مردمش ، قوم اسرائیل، و شهر اورشلیم مرکز توجه در دنیا قرار خواهد گرفت.( دانیال 9:24 ) آنها ساعت پیش گوئی خدا را به اجرا خواهند گذاشت. در آخر دنیا، خدا مردم یهود را در سرزمین اسرائیل دور هم جمع خواهد نمود.

 

 

1- قوم اسرائیل مانند یک نشانه است

 

 

یکی از نشانه هائی که در دست نوشته ها بسیار واضح و مبرهن می باشد این است که در آخر زمان ملتی بنام قوم اسرائیل خواهد بود.حتی قبل از اینکه قوم اسرائیل وارد این سرزمین شود، تحت رهبری موسی، آینده این قوم اعلام شده بود. موسی به قوم اسرائیل گفت که اگر مانند یک ملت از خدا اطاعت کنند، آنها برتر از همه ملتها در طول تاریخ قرار خواهند گرفت.

 

 

 

 اگر تمام‌ فرامين‌ خداوند، خدايتان‌ را كه‌ امروز به‌ شما مي‌دهم‌ بدقت‌ اطاعت‌ كنيد، خداوند شما را قويترين‌ قوم‌ دنيا خواهد ساخت‌ 

تثنیه 28:1 ( 1450 قبل از میلاد )

 

 

اسرائیلی ها پراکنده شدند

 

موسی حتی به اسرائیلی ها اخطار داد که اگر نسبت به خدا کفر بورزند، رنج خواهند کشید. قوم اسرائیل حتی قبل از اینکه با موسی  وارد آن سرزمین بشود در مورد آینده اش مطلع شد.

 

 

خداوند، شما را در ميان‌ تمامي‌ ملتها از يك‌ گوشه‌عالم‌ تا گوشه‌ ديگر پراكنده‌ خواهد ساخت‌. در آنجا خدايان‌ ديگر را كه‌ نه‌ خود مي‌شناختيد و نه‌ پدرانتان‌، پرستش‌ خواهيد كرد، خداياني‌ كه‌ از چوب‌ و سنگ‌ ساخته‌ شده‌اند.  در ميان‌ آن‌ قومها روي‌ آرامش‌ را نخواهيد ديد، بلكه‌ خداوند به‌ شما دلهايي‌ لرزان‌ و چشماني‌ گريان‌ و افكاري‌ پريشان‌ خواهد داد. زندگي‌ شما دائم‌ در خطر خواهد بود، شب‌ و روزتان‌ با ترس‌ سپري‌ خواهد شد و اميدي‌ براي‌ ديدن‌ روشنايي‌ صبح‌ نخواهيد داشت‌.  بخاطر آنچه‌ كه‌ مي‌بينيد، ترس‌ و وحشت‌ وجود شما را فرا خواهد گرفت‌. صبحگاهان‌ خواهيد گفت‌: اي‌ كاش‌ شب‌ مي‌شد! و شامگاهان‌: اي‌ كاش‌ صبح‌ مي‌شد! تثنیه 28:64-67

 

 

در سال 70 بعد از میلاد، 37 سال بهد از انکار کردن عیسی بعنوان مسیح، همانگونه که در کتاب دانیال ( دانیال 9:26 ) پیش بینی شده بود، بیش از یک میلیون یهودی بدست رومی ها و به فرماندهی امپراطور تیتوس کشته شدند. 60 سال بعد از تیتوس، آدریان 580000 یهودی دیگر را که از رومی ها اطاعت نکردند را کشت. ادریان اعلام کرده بود که تاریخ مردم یهود را از روی زمین محو می کند. آدریان نام اورشلیم را تغییر داد و یهودی ها حق بودن در آن سرزمین را نداشتند. لذا مردم اسرائیل توسط رومی ها همانطور که موسی در 1400 سال قبل از آن خبر داده بود، پراکنده شدند.

 

پس از آن دوره شصـت و دو  هفته، آن رهبـر برگزيده كشته خواهد شد، ولي نه بـراي خودش. سپس پادشاهي همراه سپاهيانش به اورشليم و خانه خدا حمله برده، آنها را خراب خواهد كرد. آخر زمان مانند طوفان فراخواهد رسيد و جنگ و خرابيها را كه مقرر شده، با خود خواهد آورد.

دانیال 9:26 ( 539 قبل از میلاد )

 

 

 

 

تاتاریخ مردم یهود برای 2000 سال بعد توسط موسی پیش بینی شده بود که چه اتفاقاتی برای قوم اسرائیل می افتد. مردم یهود هویت خود را حقظ کردند اما به خاطر لطف ملتها انها از دست ملتهائی مثل بیزسانس، مسلمانها، اروپائی ها، روسها و در آخر نازی ها بسیار زجر کشیدند. موسی در کتاب تثنیه بخش 28:66 به قوم اسرائیل گفت  که :" زندگي‌ شما دائم‌ در خطر خواهد بود، شب‌ و روزتان‌ با ترس‌ سپري‌ خواهد شد و اميدي‌ براي‌ ديدن‌ روشنايي‌ صبح‌ نخواهيد داشت‌."

 

 

 

اسرائیلی ها جمع  شدند

 

 

 

موسی همچنین به قوم اسرائیل قول داد که بعد از پراکنده شدن انها، در یک روز آنها دور هم جمع خواهند شد و به سرزمین پدری خود بر می گردند.آنها حتی بیش از پدرانشان هم عقبت به خیر خواهند شد.

 

هنگامي‌ كه‌ تمام‌ اين‌ بركتها و لعنتها اتفاق‌ بيافتد و شما در ميان‌ قومهاي‌ بيگانه‌اي‌ كه‌ خداوند، خدايتان‌ شما را به‌ آنجا رانده‌ است‌ سخنان‌ مرا به‌ ياد بياوريد  2  و بسوي‌ خداوند، خدايتان‌ بازگشت‌ نماييد و شما و فرزندانتان‌ با تمامي‌ دل‌ فراميني‌ را كه‌ امروز به‌ شما دادم‌ اطاعت‌ كنيد،  3  آنگاه‌ خداوند، خدايتان‌ شما را از اسارت‌ نجات‌ خواهد داد. او بر شما ترحم‌ خواهد كرد و شما را از بين‌ تمام‌ قومهايي‌ كه‌ شما را در آنها پراكنده‌ كرده‌ است‌ جمع‌ خواهد نمود.  4  اگر در دورترين‌ نقاط‌ دنيا هم‌ باشيد او شما را جمع‌ مـي‌كند .تثنیه 30:1-4 ( 1450 قبل از میلاد )

 

اکنون جمع شدن قوم اسرائیل که 3400 سال قبل پیش گوئی شده بود، حتی قبل از اینکه وارد سرزمین اسرائیل شوند، یکی از مهم ترین پیش بینی هائی استتکع در دست نوشته ها در مورد آخر دنیا وجود دارد.( رجوع شود به ارمیا 30:3 ، اشعیا 11:10-16 ، حزقیال 36-37 ، یوئیل 3:1-2 )  حزقیال  می نویسد :

 

 

پس‌ از يك‌ مدت‌ طولاني‌ از تو خواسته‌ خواهد شد كه‌ نيروهاي‌ خود را بسيج‌ كني‌. تو به‌ سرزمين‌ اسرائيل‌ حمله‌ خواهي‌ كرد، سرزميني‌ كه‌ مردم‌ آن‌ از اسارت‌ سرزمين‌هاي‌ مختلف‌ بازگشته‌ و در سرزمين‌ خود در امنيت‌ ساكن‌ شده‌اند؛ 

حزقیال 38:8-12 ( 592 قبل از میلاد )

 

بر طبق کتاب حزقیال بعد از یک دوره طولانی، در " آخرین روزها " مردم اسرائیل به سرزمین شان پس از یک دوره جدائی طولانی بر می گردند. این مردم از یک ملت جدید که ملیتهای متفاوت دارندو مردمی با فرهنگهای متفاوت هستند، تشکیل می گردند. این مردم با صلح و آرامش در شهر بدون حصار زندگی خواهند کرد. این تشریح در حال حاضر تنها شامل مردم اسرائیل می گردد. ملت یهودپس از 2000 سال

 

 

جدائی و پراکنده بودن، از بسیاری مردم ها و ملتها هستند که دور هم جمع شده اند. این بازماندگان یهودی نام اسرائیل را برای ملت جدید خود انتخاب کردند.

 

در ماه می سال 1948، تعد از مرگ 6000000 یهودی توسط نازی های آلمانی، دنیا برای همدردی با بازماندگان کوچک یهودی ها  ملیت آنها را در فلسطین به رسمیت شناختند. فلسطین نامی است که آدریان حدود 1900 سال قبل به سرزمین یهودی ها میدهد. مردم یهود هم دوباره همان نام اسرائیل را برای کشور جدید خودشان انتخاب می کنند.

 

 

 

 

 

2- قوم اسرائیل مرکز توجه دنیا است

 

عیسی مسیح با حواریون در معبد بود چند روز قبل از کشته شدنش بر روی صلیب که در مورد شهر اورشلیم گفت :

 

اي  اورشليم ، اي  اورشليم ، اي  شهري  كه  پيامبران  را كشتي  و رسولان  خدا را سنگسار كردي ! چند بار خواستم  فرزندان  تو را جمع  كنم  همانطور كه  مرغ  جوجه هاي  خود را زير بال  خود مي گيرد، اما تو نخواستي .  38  و حال ، خانه  شما براي  شما ويران  مي ماند.  39  اين  را نيز به  شما بگويم  كه  ديگر مرا نخواهيد ديد تا وقتي  كه  آماده  باشيد كسي  را كه  خدا براي  شما مي فرستد بپذيريد.متی 23:37-39  

 

 

اورشلیم  مکانی است  که مرکز قدرت یهود است و قدرتی که مسیح را انکار کرد. مسیح مخصوصاً در مورد ارتباطی که با این شهر دارد صحبت می کند. مسیح می گوید که اورشلیم بعد از اینکه او را انکار کردند در یک مدتی ویرانه خواهد شد. با اینحال مسیح به آنها قول میدهد که به سرزمین اورشلیم در آینده بر می گردند، وقتیکه آنها می فهمند که او همن مسیح بوده است.

 

در کتاب ذکریا 520 سال قبل از تولد مسیح ، او در مورد اهمیت این شهر برای تمامی ملتها گفته بوده است. توسط بابلی ها در سال 586 قبل از میلاد ویران می شود، یهودی های ایرانی ایمنی ایران را به برگشتن به آن شهر بدون دفاع ترجیح میدهند.ذکریا همچنین گفته است که دنیا در یک روزی در آخر دنیا علیه این شهر و بازماندگان یهود بپا می خیزد.

 

اورشليم  را براي  قومهاي  همسايه  كه  سپاهيان  خود را براي  محاصره  اورشليم  و ساير شهرهاي  يهودا مي فرستند، مثل  كاسه  زهر مي گردانم .  3  هنگامي  كه  تمام  قومهاي  جهان  بر ضد اورشليم  جمع  شوند، من  اورشليم  را براي  آنها مانند سنگ  عظيمي  خواهم  ساخت ، كه  هركس  بخواهد آن  را تكان  دهد خود سخت  مجروح  شود.  زيرا قصد من  اين  است  كه  تمام  قومهايي  را كه  به  جنگ  اورشليم  مي آيند نابود كنم .


سوگواري  مردم  اورشليم
10  
من  روح  ترحم  و تضرع  را بر تمام  ساكنان  اورشليم  خواهم  ريخت ، و آنها بر من  كه  نيزه  زده اند خواهند نگريست  و عزاداري  خواهند نمود چنانكه  گويي  براي  تنها فرزند خود عزا گرفته اند، و آنچنان  ماتم  خواهند گرفت  كه  گويي  پسر ارشدشان  مرده  است .

ذکریا  12:2-3 و 9-10 ( 520 قبل از میلاد )

 

 

حتی قبل از متولد شدن مسیح، ذکریا از طریق روح مقدس دومین آمدن مسیح را زمانیکه مردم اسرائیل می فهمند که او مسیح انها است ، را می بیند. اسرائیل بار اول عیسی را بعنوان مسیح  انکار می کند ( اشعیا 53 و دانیال 9:26 ) مردم اسرائیل در روزهای آخر دنیا می فهمند که اشتباه کرده بودند و به مسیح که دوباره برگشته است ایمان می آورند. ذکریا می نویسد که مردم اسرائیل " به من، کسی که مصلوبش کردند " نگاه خواهند کرد.

 

 

 

 

اهمیت اورشلیم در چیست؟

 

 

     در سال 2100 قبل از میلاد، یعنی بیش از 4000 سال پیش، ابراهیم به سرزمین اورشلیم فرستاده می شود.خدا به ابراهیم می گوید که این سرزمین برای همیشه به فرزندان او داده شده است.خدا با ابراهیم، اسحاق و یعقوب در مورد این سرزمین عهد می بندد.

     در سال 1000 قبل از میلاد، داوود یکی از بازماندگان ابراهیم این شهر اشغال شده را آزاد می کند و آن را پایتخت کشورش می سازد. بعد از آن خدا به فرزند داوود، سلیمان دستور میدهد که معبد را بر بالای کوه موریا بسازد.

     در سال 586 قبل از میلاد، بابلی ها شهر و معبد را ویران می کنند و هفتاد سال بعد معبد دوباره ساخته می شود و به یهودی ها اجازه داده می شود که به آنجا بر گردند.

     در سال 63 قبل از میلاد، رومی ها شهر اورشلیم را ویران می کنند و آن را امپراطوری روم قرار میدهند.

     در سال 33 بعد از میلاد، عیسی مسیح توسط رومی ها به صلیب کشیده می شود.

     در سال 132 بعد از میلاد، یهودی ها علیه رومی ها قیام می کنند و سعی می کنند که یک پادشاهی بوجود آورند که توسط آدریان شکست می خورند و 580000 یهودی  کشته می شوند.

     رومی ها شهر را دوباره می سازند و اسم آن را آلیا و بعد یهودیه و در نهایت فلسطین م گذارند.

     در سال 325  بعد از میلاد، پادشاه روم کنستانتین مسیحی می شود و اعلام می کند که خودش و کشورش مسیحی هستند. اورشلیم و مکانهای مقدس دیگر که تحت فرمانروائی مادرش هلن است همچنان غیر مسیحی می مانند.

     در سال 638 بعد از میلاد، مسلمانها شهر اورشلیم را از رومی ها می یرند و اعلام می کنند که این شهر متعلق بع مسلمانهاست.

     در سال 687 بعد از میلاد، مسلمانها مسجدالاقصی را بر روی کوه موریا در محل معبد می سازند و اعلام می کنند که اسلام دین نهائی و حقیقت است.

     در سال 1099 بعد از میلاد، اروپائی های مسیحی اورشلیم را از مسلمانها پس میگیرند و 89 سال بعد شهر تحت رهبری سالادین قرار می گیرد.

     در سال 1865 بعد از میلاد، یهودی ها شروع به مهاجرت به اورشلیم می کنند تا خود را برای مسیح آماده کنند.

     در سال 1918 بعد از میلاد، شهر اورشلیم از تسلط اتاترک رها می شود.

     در ماه می سال 1948 ، بعد از کشته شدن بیش از 6000000 یهودی توسط نازی ها در هلوکاست، با اعلام کردن اورشلیم بعنوان یک کشور بین المللی توسط سازمان ملل، شهر یهودی ها مشخص می شود. در همان روز پنج کشور عربی به کشور جدید اسرائیلی ها حمله می کنند و جنگ را می بازند. یهودی ها اعلام می کنند که اورشلیم پایتخت مردم یهود است. قسمت شرقی اورشلیم با کوه معبد تحت کنترل عرب ها می ماند.

     در سال 1967، بعد از حمله مسلمانها به اسرائیل یهودی ها توانستند تسلط قسمت شرقی اورشلیم و کوه معبد را بدست بگیرند.اسرائیل بعد از گذشت 2000 سال برای اولین بار بعنوان یک کشور مستقل توانست بر معبد کنترل کند.

     امروزه، اورشلیم برای نصف مردم دنیا یک شهر بسیار مهم است.( 3/1 بیلیون مسلمان ، 1 بیلیون کاتولیک، 1 بیلیون پروتستان و 20 میلیون یهودی ) دنیا شاهد است که مشکلات بین مسلمانها و یهودی ها، کلید صلح دنیاست.

     افزایش فشار در اورشلیم بوسیله گروه ارتودکس ها ، مسلمانها و مسجدالاقصی را از هم جدا می کند ساختن مجدد معبد باعث می شود که اورشلیم به مرکز توجه دنیا تبدیل گردد.

 

 

ذکریا در مورد روزی که ملتها علیه اورشلیم بپا می ایستند خبر میدهد. در پایان دنیا ارتش های تمامی کشورها به سمت اورشلیم حرکت میکنند و در شمال در دره مگیدو بنام لشگر عظیم جمع می شوند.( مکاشفه 16:13 ) در انیجاست که مسیح انکار شده مردمش را نجات میدهد، سپس آنها به سوی او بر می گردند.( ذکریا 12:10 )

 

 

 

 

                                           3- آمدن معبد سوم

 

 

مسیح زمانی که داشت معبد را به سمت کوه الیو ترک می کرد به حواریونش در مورد حوادثی که برای اورشلیم و معبد رخ میدهد، خبر داد.

 

هنگامي  كه  عيسي  از خانه  خدا خارج مي شد، شاگردانش  آمده ، خواستند او را به  ديدن  ساختمانهاي  خانه  خدا ببرند.  2  اما عيسي  به  ايشان  گفت : اين  ساختمانها چنان  ويران  خواهند شد كه  سنگ  روي  سنگ  باقي  نخواهد ماند!

متی 24:1-2

 

در اینجا مسیح به آنها هشدار میدهد که در سال 70 بعد از میلاد زمانیکه رومی ها حمله می کنند ، معبد و شهر را ویران می کنند و یک میلیون یهودی جان خود را از دست میدهند.

مسیح همچنین در مورد معبد سوم صحبت می کند، تنها معبدی که می تواند بر روی مسجدالاقصی ساخته شود. مسیح در مورد انتهای دنیا می گوید:

سرانجام  وقتي  مژده  انجيل  به  گوش  همه  مردم  جهان  رسيد و همه  از آن  باخبر شدند، آنگاه  دنيا به  آخر خواهد رسيد.
15  
پس  وقتي  آن  چيز وحشتناك  را كه  دانيال  نبي  درباره اش  نوشته  است ، ببينيد كه  در جاي  مقدس  برپا شده  است  (خواننده  خوب  توجه  كند تا معني  اين  را بداند)،

متی 24:14-15

 

مسیح همچنین در مورد زشتی این ویرانی سخن می گوید که عواقبش بصورت رنج و سختی در تاریخ بشر خواهد بود.

چون  در آن  روزها مردم  به  چنان  مصيبتي  دچار خواهند شد كه  دنيا آنرا تابحال  نديده  است  و هرگز نخواهد ديد.
22  
در واقع ، اگر خدا آن  روزهاي  سخت  را كوتاه  نكند، هيچ  انساني  جان  سالم  بدر نخواهد برد؛ ولي  خدا محض  خاطر برگزيدگان  خود، آن  روزها را كوتاه  خواهد كرد.

متی 24:21-22

 

پوئل در نوشته هایش در مورد ضد مسیحیت و آخر دنیا مطالبی را آورده است و در مورد ساخته شدن معبد هم نوشته است. حتی در مورد آخر دنیا قبل از ویرانی معبد دوم گفته است.

 

بگذاريد هر چه  مي خواهند، بگويند؛ ولي  شما فريب  سخنان  ايشان  را نخوريد.
اما بدانيد كه  تا اين  دو رويداد واقع  نشود، آن  روز نخواهد آمد: نخست ، شورشي  بر ضد خدا بر پا خواهد شد؛ دوم ، آن  مرد جهنمي  كه  عامل  اين  شورش  است ، ظهور خواهد كرد.  4  او با هر چه  كه  مربوط  به  دين  و خدا است ، مخالفت  خواهد نمود. حتي  وارد خانه  خدا خواهد شد، و در آنجا نشسته ، ادعا خواهد كرد كه  خداست .

دوم تسالونیکیان 2:3-4

 

 

 

 

 

" روزی " روزیکه پوئل آنرا به روز خدا ، روز آخر دنیا، رجوع میدهد. در کتاب مکاشفه و دانیال به " مرد گناهکار " یعنی غیر مسیحی اشاره شده است. چیزی که شخصاً در این روز انجام می شود وارد شدن به معبد بر روی کوه موریا است و ادعای خدائی بودنش است. پوئل در مورد خیلی از چیزهائیکه مسیح در مورد آن در متی 24:15 صحبت کرده، گفته است. مشکل در مورد این پیش گوئی ها تنها این است که معبد باید ساخته شود. برای ساخته شدن معبد یهودی ها باید مسجدالاقصی خراب شود.

 

 

امروزه یک حرکت فعال برای ساخته شدن معبد وجود دارد. بسیاری از یهودی ها فکر می کنند که برای رهائی و نجات اسرائیل برای همیشه باید مسجدالاقصی خراب شود. بسیاری از یهودی های متعصب فکر می کنند که باید هر چه زودتر معبد سوم ساخته شود چون حقشان است و طبق فرمان خدا نیز است. و خیلی ها هم ادعا می کنن که مشکلات اسرائیلی ها بخاطر عدم ساختن معبد سوم است.

 

ساختن معبد سوم ظاهراً کار ساده ای نیست.برای اینکه این اتفاق بیفتد، اسلام باید قدرتش به اسرائیلیهای ترسان منتقل گردد. معبد سوم تنها با جنگ علیه مسلمانها ساخته می شود.

به همین دلیل دانیال در بخش هفتاد هفته دانیال در 9:27 به ما می گوید که توافق نامه این معبد توسط خیلی از ارتش ها و کشورها انجام خواهد شد. عهد و پیمانی که به اسرائیلی ها اجازه میدهد که معبد را بسازند در " هفته هفتادم " یا " دوران سختی " آمده است.

 

 

اين پادشاه با اشخاص زيادي پيمان يك هفته اي مي بندد، ولي وقتي نصف اين مدت گذشته باشد، مانع تقديم قربانيها و هدايا خواهـد شد. سپس اين خرابكار، خانـه خـدا را آلـوده خواهـد ساخت، ولـي سرانجـام آنچه براي او مقرر شده بر سرش خواهد آمد.

دانیال 9:27

 

 

                                                 

4- آمدن عجوج و مجوج

 

 

مسلمانها از اهمیت مسجدالاقصی خبر دارند و اینکه اگر مسجد خراب شود، فضا برای ساخته شدن معبد سوم مهیا می شود. لذا این حمله مسلمانها به اسرائیل ، از نقطه نظر حزقیال در 2500 سال قبل دیده شده بود.

خدا به اسرائیل می گوید که انها باید دوباره جمع شوند تحت یک ملت بعد از یک مدت پراکنده شدن طولانی  و معبد را از نو بسازند. حزقیال توسط بابلی ها در شهر بابل در سال 597 قبل از میلاد اسیر می شود. خدا به حزقیال می گوید که در مورد آینده اسرائیل و مردم دنیا بنویسد.

در این پیغام خدا به مردم اسرائیل می گوید که در "آخر دنیا" آنها دوباره دور هم جمع می شوند. حزقیال در مورد جزئیات برگشتن اسرائیلی ها از کشورهای مختلف در بخشهای 36 و 37 توضیح میدهد.

 

در بخش 38 و 39 بعد از جمع شدن مردم اسرائیل ، حزقیال در مورد حمله به اسرائیل در " آخر دنیا " خبر میدهد.

 

پس‌ از يك‌ مدت‌ طولاني‌ از تو خواسته‌ خواهد شد كه‌ نيروهاي‌ خود را بسيج‌ كني‌. تو به‌ سرزمين‌ اسرائيل‌ حمله‌ خواهي‌ كرد، سرزميني‌ كه‌ مردم‌ آن‌ از اسارت‌ سرزمين‌هاي‌ مختلف‌ بازگشته‌ و در سرزمين‌ خود در امنيت‌ ساكن‌ شده‌اند؛ حزقیال 38:8

 

 

در طول تاریخ تنها دو بار است که اسرائیلیها جمع شدند و به سرزمینشان بر گشتند، یک بار در زمان کوروش پادشاه ایران زمین ، بعد از شکست بابلی ها در سال 539 قبل از میلاد، و دفعه دوم جمع شدن حال مردم اسرائیل است.

 

حزقیال در مورد کشورهای که دشمن اسرائیل می شوند و آنها را می ترسانند، نام برده است. او مشخصاً در مورد ایران و گروه عجوج و مجوج که در شمال هستند ، گفته است. که کشوری که در شمال است همان روسیه است.

 

 

 

 

اين‌ پيغام‌ نيز از جانب‌ خداوند به‌ من‌ رسيد:
اي‌ انسان‌ خاكي‌، رو به‌ سرزمين‌ ماجوج‌ كه‌ در سمت‌ شمال‌ است‌ بايست‌ و بضد جوج‌، پادشاه‌ ماشك‌ و توبال‌ پيشگويي‌ كن‌. به‌ او بگو كه‌ خداوند مي‌فرمايد: من‌ بضد تو هستم‌.  4  قلاب‌ در چانه‌ات‌ مي‌گذارم‌ و تو را به‌ سوي‌ هلاكت‌ مي‌كشم‌. سربازان‌ پياده‌ و سواران‌ مسلح‌ تو بسيج‌ شده‌، سپاه‌ بسيار بزرگ‌ و نيرومندي‌ تشكيل‌ خواهند داد.  5  پارس‌، كوش‌، و فوط‌ هم‌ با تمام‌ سلاحهاي‌ خود به‌ تو خواهند پيوست‌. 6  تمام‌ لشكـر سرزمين‌ جومر و توجرمه‌ از شمـال‌، و نيز بسياري‌ از قومهاي‌ ديگر، به‌ تو ملحق‌ خواهند شد.حزقیال 38:1-6

 

ایران یکی از ثروتمندترین کشورهای نفتی است که منابع طبیعی هم زیاد دارد. و ادعا می کند که برای رسیدن به اهداف انرژی صلح آمیز می خواهد که راکتور اتمی  داشته باشد. روس ها راکتور اتمی ساخته اند ولی هنوز با سوخت اتمی فعال نشده است. با اینحال روسیه موافقت کرده است که راکتور با سوخت بسازد.( آژانس بین المللی انرژی اتمی، IAEA )

 

 

ایران دشمن قسم خورده اسرائیل است.اسرائیل و امریکا در صورت رسیدن ایران به سلاح اتمی قصد حمله به آن را دارند.

همچنین ایران اعلام کرده است که اگر اسرائیل به سمت مسجدالاقصی حرکت کند، به اسرائیل حمله می کند. مشکل اسرائیل در حال حاضر این است :

آیا آنها باید صبر کنند که ایران به سلاح اتمی برسد و بعد به ان حمله کنند؟

آیا آنها باید به ایران حمله کنند و بقیه کشورها را ناامید کنند؟

بیش از 2500 سال قبل، حزقیال در مورد این جنگ ها بین مردم اسرائیل و دشمنانش در " آخر دنیا" گفته بود. حزقیال همچنین در مورد مردم نوشتته است که در این روز این پیش گوئی ها را می بینند که به حقیقت پیوسته است.

 

با سپاه‌ عظيم‌ خود از شمال‌ مي‌آيي‌ و مثل‌ ابر زمين‌ را مي‌پوشاني‌. اين‌، در آينده‌ دور اتفاق‌ خواهد افتاد. من‌ تو را به‌ جنگ‌ سرزمين‌ خود مي‌آورم‌، ولي‌ بعد در برابر چشمان‌ همه‌ قومها تو را از ميان‌ برمي‌دارم‌ تا به‌ همه‌ آنها قدوسيت‌ خود را نشان‌ دهم‌ و تا آنها بدانند كه‌ من‌ خدا هستم‌.

17  خداوند مي‌فرمايد: تو هماني‌ كه‌ مدتها پيش‌ توسط‌ خدمتگزارانم‌ يعني‌ انبياي‌ اسرائيل‌ در باره‌ات‌ پيشگويي‌ كرده‌، گفتم‌ كه‌ بعد از آنكه‌ سالهاي‌ بسيار بگذرد، تو را به‌ جنگ‌ قوم‌ خود خواهم‌ آورد.

حزقیال 38:16-17

 

روزیکه این وقایع به حقیقت می پیوندد، مردم کتاب انجیل را باز خواهند کرد و کتاب حزقیال را و می بینند که خدای اسرائیل همه چیز را کنترل می کند. میبینند که خدای اسرائیل خدای واقعی است که روس ها و مسلمان ها با او به نبرد بر خواستند.

 

به‌ اين‌ طريق‌ عظمت‌ و قدوسيت‌ خويش‌ را به‌ همه‌ قومهاي‌ جهان‌ نشان‌ خواهم‌ داد و آنها خواهند دانست‌ كه‌ من‌ خداوند هستم‌.حزقیال 38:23

 

و در ادامه پس از شکست عجوج و مجوج در سرزمین اسرائیل ، حزقیال در مورد ساخته شدن معبد  می گوید و زمانیکه شکوه خداوند به این معبد نازل می شود.( حزقیال 40و43 ) جنگ با عجوج و مجوج باعث می شود که مسجد مسلمان ها براحتی ویران شود. علیرغم میل شدید مسلمانها به از بین بردن اسرائیل، آنها شکست می خورند. بعد از این جنگ و شکست خوردن مسلمانها و پیروزی اسرائیل ، اسرائیل شروع به ساختن معبد سوم خواهد نمود. که این در همان دوره سختی انجام می گردد.